Існують такі дані про походження назви Красностава.
З давніх часів людина на малих річках у господарських цілях регулювали стік води. Для влаштування млинів , розведення риби і створення водопоїв на малих річках будувалися греблі, створювалися ставки. Цим і пояснюється виникнення біля ставків населених пунктів з назвами: Ставищани, Ставичани, Красностав, Красноставці.
Щодо походження назви, то існує народна легенда. Місто Хлапотин було розташоване серед непрохідних боліт .Воно обнесене високим валом та глибоким ровом, заповненим водою. Біля села був величезний ставок, де водилося багато різної риби.
Хлапотин мав свою власну фінансову установу - банк. Там і зберігалася всі кошти князя. А перед набігом татар (запевняють старожили) золото втопили у ставку. Вночі вороже військо підійшло до вхідної брами і розпочало штурм. Усі, хто міг держати зброю в руках, кинулися обороняти своє містечко. Сили були нерівні. Ворог вступив у місто. Грабували, палили, руйнували, забирали в полон молодих дівчат і хлопців,а тих, хто чинив опір, вбивали на місці. Від крові та трупів, що лежали у ставку, вода стала червоною. З тих пір і стали називати містечко Красним Ставом .
Після татарського набігу склалася у народі дума: «Над річкою вогні горять, там татари полон ділять…». Ці скорботні слова слугують епіграфом на фрагменті пам’ятника Хлапотину.